مقالات

کاردک چیست و چه کاربردی دارد؟

کاردک-چیست

کاردک یکی از ابزارهای نصب است که انواع و سایزهای مختلف آن در کارهای تعمیراتی، بنایی و نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر کارایی کاردک مربوط به بخش بنایی هست برای پخش کردن پلاستر، سیمان و بتونه بر روی سطوح مختلف و یا کندن همین موارد از روی سطوح از این کاردک استفاده می شود.

ساختار کاردک

کاردک ها از یک تیغه نازک و یک دسته تشکیل شده است مواردی که باعث متمایز شدن کاردک های مختلف از همدیگر می شود جنس تیغه، عرض تیغه و جنس و طرح دسته کاردک می باشد. جنس دسته کاردک ها معمولا از پلاستیک یا چوب ساخته شده و تیغه آن هم بر اساس نوع کار کاردرک از جنس پلاستیک، فولاد، فولاد ضد زنگ و در برخی موارد از برنج ساخته شده است. کاردک هایی که تیغه آن پلاستیکی می باشد یکبار مصرف هستند و کاردک هایی که تیغه آن ها فولادی است در مقابل فشار مقاومت بالایی دارند ولی ممکن است در اثر رطوبت دچار زنگ زدگی شود و با توجه به این مورد بهترین جنس تیغه کاردک تیغه فولادی ضد زنگ است چون هم طول عمر و مقاومت بالایی دارد و هم در مواجهه با رطوبت دچار زنگ زدگی نمی شود.

کاربرد کاردک ها

از کاردک برای پخش کردن مالیدن یا برداشتن بتونه کاری، پلاستر و سیمان استفاده می شود و همچنین برای پر کردن و از بین بردن ترک ها و پوسیدگی های روی دیوار کاربرد دارد. کندن کاغذ دیواری بلند شده هم یکی از کاربردهای کاردک است همچنین برای دسترسی آسان تر به جاهای سخت مثل گوشه پنجره و دیوارها کابینت ها این ابزار کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کاردک

کاردک ها بر اساس جنس تیغه و کاربرد آن به دو دسته تقسیم می شود کاردک بنایی و کاردک نقاشی از انواع کاردک ها هستند که هر کدام آن ها مدل ها و اندازه های مختلفی دارند.

کاردک بنایی

کاردک بنایی یکی از کاربردی ترین و معروف ترین ابزارهای بنایی است. کاردک از ابزارهای اساسی در ساخت یا بازسازی و تعمیر دیوارها و ساختمان محسوب می شود کار در زمان آماده سازی دیوار بسیار کارآمد است. با استفاده از کاردک می‌توانید پس از رنگ آمیزی دیوار رنگ های به جا مانده را پاک کنیم و یا خرابی های روی دیوار را ترمیم کنیم ولی اهمیت کاردک هنگامی مشخص میشود که شما بخواهید کاری مانند بتونه کردن پنجره ها را بدون کاردک انجام دهید این ابزار با تیغه تیز خود به شکل مناسب و بدون کثیف کردن درب و پشت شیشه ها کار بتونه کاری را برای ما انجام می دهد همچنین می توان با استفاده از کاردک لکه های چسبیده به شیشه را به راحتی پاک کرد.

انواع کاردک بنایی

کاردک بنایی انواع مختلفی دارد که شامل: کاردک انعطاف پذیر، کاردک سخت و کاردک یکبار مصرف می باشد و در ادامه به توضیح کوتاه هر کدام می پردازیم.

کاردک انعطاف پذیر

این کارد چون از تیغه نرم و انعطاف پذیر ساخته شده به نام کاردک انعطاف پذیر شناخته می‌شود و معمولاً برای پخش کردن و مالیدن مواد مختلف بر روی سطوح و همچنین برای بتونه کاری گوشه پنجره و درب ها استفاده می شود این کاردک بر اساس کارایی در انواع مختلفی ساخته می‌شود ولی معمولاً در ضخامتی نیم میلیمتری و عرض های ۲ تا ۱۵ سانتی متری طراحی و ساخته می شود.

کاردک سخت

کاردک سخت در مقایسه با انواع دیگر کاردک دارای ضخامت بیشتر و همچنین تیغه سخت تری است. از این کاردک معمولا برای تراشیدن یا پاک کردن لکه های مواد و رنگ استفاده می شود ولی چون این کاردک دارای تیغه سخت و ضخیمی است انجام کارهایی مثل پخش کردن مواد با آن کار دشواری است.

کاردک یکبار مصرف

پرفروش ترین نوع کاردک است چون در هنگام نصب اشیا مختلف بسیار کاربردی می باشد برای مثال شما هنگام نصب برچسب با استفاده از این کاردک می توانید به راحتی آب زیر برچسب را بگیرید و آن را صاف کنید.

کاردک نقاشی

اصلی ترین کارایی کاردک نقاشی در روش نقاشی با رنگ روغن است ولی در شیوه های دیگر نقاشی هم مورد استفاده قرار میگیرد. با استفاده از کاردک نقاشی میتوان رنگ را به بوم نقاشی کشید و یک اثر هنری خلق کرد. در نقاشی کارهایی که با استفاده از قلم مو امکان پذیر نیست با استفاده از کاردک انجام می‌شود مانند ایجاد خطوط بر روی دیوار ها، تیر های برق و غیره از این کاردک استفاده میشود این کار درک هم بر اساس کارایی انواع و سایز های مختلفی دارد.

انواع کاردک نقاشی

کاردک نقاشی انواع مختلفی دارد که شامل کاردک رنگ آمیزی و کاردک پالت می باشد و در ادامه به توضیح کوتاه هرکدام می پردازیم.

کاردک رنگ آمیزی

این کاردک مشابه قلم مو می باشد و معمولاً کار آن را انجام می دهد یعنی رنگ را از روی پالت (صفحه صاف و تختی که نقاش برای ترکیب چیدن رنگ ها از آن استفاده می کند) به بوم نقاشی می کشد و با استفاده از آن می توانیم خطوط موازی افقی و عمودی را هم برروی بوم نقاشی رسم کنیم کاردک رنگ آمیزی سایز و شکل های زیادی در بازار دارد.

کاردک پالت

این کاردک هیچ نقشی در نقاشی ندارد و فقط برای ترکیب کردن رنگ های مخصوص رنگ روغن در پالت نقاشی مورد استفاده قرار می گیرد.

جمع بندی

در این نوشته درباره انواع کاردک ها و ویژگی های آن و کاربرد آن در مشاغل مختلف صحبت کردیم. کاردک ها از کاربردی ترین ابزار دستی به شمار می روند و هر روز تنوع و کاربرد آن افزایش می‌یابد و نقش مهمی در زندگی روزمره ایفا می کنند شما می توانید با توجه به کار خود از انواع کاردک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *